O autorze
Jestem Europosłem, który wywodzi się ze środowiska naukowego, więc nieustająco świerzbi mnie ręka, aby dzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi tego, co dzieję się w Unii Europejskiej. Posłem stosunkowo nowym w polityce. Łudzę się, że jeszcze zdolnym do świeżego spojrzenia. Media mainstreamowe skupiają się głównie na teatrze politycznym, mnie interesuje raczej analiza tego, co dzieje się w „europejskiej kuchni“. Podobno o Unii nie da się mówić w sposób ciekawy. Czas się zmierzyć z tym stereotypem. Ja jestem jednak przekonany, że to czego świadkami jesteśmy w PE - poza nic nieznaczącymi połajankami posłów z małych frakcji, czy happeningami pod publiczkę - jest naprawdę pasjonujące. To tu powstaje ponad połowa prawodawstwa obowiązującego w Polsce, a kulisy wykuwania kompromisu są naprawdę ciekawe i nieraz zaskakujące. Tutaj mamy dostęp do informacji z pierwszej ręki z 27 państw członkowskich – informacji na temat sytuacji wewnętrznej, wyborów, czy polityków z pierwszych stron gazet. To tu, w Brukseli i Strasburgu, się negocjuje, decyduje, a czasem bezwstydnie knuje. Warto mieć na to wszystko baczenie, zwłaszcza że rzadko się o tym słyszy

Czy tylko I want my money back? Europejski testament Żelaznej Damy.

Pamiętam, że szokiem było dla mnie, jak na początku lat 90-tych w Anglii większość moich przyjaciół próbowała przekonać mnie, że Margaret Thatcher była najgorszym premierem Wielkiej Brytanii. Jako młody chłopak z Polski, silnie przekonany, że jej twarda postawa przyczyniła się do upadku komunizmu, byłem oburzony. Na szczęście to mi historia przyznała rację.

Gospodarczy cud nad Tamizą

Nikt dziś nie kwestionuje dorobku Thatcher. Może niektórzy zatwardziali brytyjscy związkowcy, szczególnie górnicy. Prawda jest jednak taka, że, jako premier przekształciła kraj, który znalazł się w ekonomicznej zapaści w jedną z najbardziej nowoczesnych gospodarek świata. Zbiła inflację, skutecznie obniżyła bezrobocie, zwiększyła wydajność pracy oraz przyciągnęła zagraniczne inwestycje.

I want my money back!

Dla mnie najważniejsze są dwa momenty z jej życia. Wizyta w Gdańsku w 1988 roku, gdzie witana była jak bohater i na końcu, której nawet generał Jaruzelski poczuł się zobowiązany wręczyć jej kwiaty. A drugi to jej pamiętne wystąpienie w Kolegium Europejskim w Brugii, gdzie zakwestionowała kierunek rozwoju integracji europejskiej, tym samym stawiając pod znakiem zapytania swoje wcześniejsze poparcie dla jednolitego rynku. Potem w pamiętnikach twierdziła, że w pole wyprowadzili ją doradcy, którzy nie docenili politycznych konsekwencji decyzji o zaangażowaniu się w ten projekt. Osobiście bardziej podobała mi się z resztą Margaret Thatcher twardo broniąca interesu swojego kraju. Jak podczas słynnego szczytu w '84 w Fointainebleau, gdzie padły słynne słowa I want my money back, którymi wywalczyła obowiązujący do dziś brytyjski rabat. W pamiętnikach Pani Premier jest już raczej zgorzkniała, podejrzliwie traktując wszystko, co związane z Unią.

Lekcja dla Camerona

To właśnie z powodu podejścia do budującej się Unii Europejskiej Thatcher zmuszona została do dymisji. Antyeuropejscy konserwatyści mieli jej po prostu dosyć i nie wystarczył im nawet jej rosnący eurosceptycyzm. Również jej następca John Major nie potrafił zdusić antyeuropejskiej rebelii w łonie własnej partii. David Cameron bawi się zapałkami obiecując swoim eurosceptykom odebranie kompetencji Brukseli i referendum, które są przecież obietnicami bez pokrycia. Skoro tak ceni Margaret Thatcher, a tak wynika z jego deklaracji, powinien uczyć się na jej błędach...
Trwa ładowanie komentarzy...